Хранене според зодиите. Дева, Лъв и Риби да наблегнат на пълнозърнестите хлябове на Елиаз

Борите ли се с излишните килограми? Изпитвате ли чувство на тежест в корема? Отмаляло ли ви е без да знаете защо? Причините за подобни затруднения може би се крият в храната, която консумирате. И въпреки множеството съвети, на които попадате относно това кое е полезно и кое не е, все още се чувствате объркани по темата за храненето… нали?

А хрумвало ли ви е, че е добре да съставите хранителния си режим, като го съобразите със зодията си?

food-accroding-to-zodiac-eliazАз си направих подобен експеримент и трябва да ви кажа, че наистина работи. Родена съм на 7-и септември и респективно съм зодия Дева. Четох, че за моята зодия най-препоръчителни са пълнозърнестите и зърнени храни, овеса, плодовите салати и соковете, различните видове чай и супи. Относно ядките бадемите били най-подходящи, както и слънчогледовите семки и кашуто, а що се отнася до месото – телешко.

В рамките на 2 пълни седмици в менюто ми присъстваха основно такива храни. Пълнозърнестите храни, които хапвах, се състояха от мюсли за закуска и по филийка-две от специалните хлябове на фирма Елиаз – хлебозавод Горубляне на всяко друго хранене. Защо точно от Елиаз ли? Първо, продуктите им са много вкусни и засищащи, и второ – специалните им хлябове са богати на различни видове семена и овесени ядки. Има разнообразие в асортимента, така че ще намерите нещо и по ваш вкус, сигурна съм. Аз най-много харесвам хляба Просеник на Елиаз и от него си хапвах по малко със супа или на сандвич. Иначе в менюто ми присъстваха също различни плодове: банани, цитруси, ябълки, горски плодове, авокадо и т.н. Не съм седяла гладна в никакъв случай. Хапвах си доволно, но в края на 2-та седмица установих, че съм свалила 2 килограма. Кой да предположи?

Пълнозърнести храни обаче се препоръчват не само за Дева. От вкусотиите на Елиаз може да похапват спокойно Лъв, Рак и Риби. Интересното в случая е, че Везните се очертават като най-големите вегетарианци в зодиака, докато Скорпионите са най-претенциозни откъм хранителното си меню. Водолеите са най-големите почитатели на синьото сирене. Близнаците пък са експериментатори №1 в Зодиака и биха пробвали всяка екзотична храна, до която имат достъп. За Стрелците се препоръчва да избягват много пикантни или сладки храни. А знаете ли кой никога не експериментира в кухнята и не се отличава със завидни кулинарни умения – Козирогът! Дали е вярно? Някой Козирог сигурно ще тръгне да спори за това и то с рогата напред.

Храненето според зодията е лесна стъпка, посредством която да се свържете с вътрешното си Аз и да хармонизирате тялото си. Ще възстановите вътрешното си чувство за баланс, а в случай като моя дори ще свалите някой и друг излишен килограм. Препоръчвам ви да пробвате 😉

Какво е асцендент?

Всеки от нас знае кои са 12-те зодии и непосредствено след раждането си става ясно към коя от тях принадлежи. Колкото повече растем и се променяме с годините, толкова повече започват да проличават характеристиките на нашата зодия. Знакът, под който сме родени, неизменно влияе на характера ни, макар и някои хора да не желаят да приемат този факт.

Зодията на всеки един от нас се определя на база датата, на която сме се появили на бял свят, и показва Слънчевия ни знак. Той макар да е водещ, не е единственият фактор, от който зависи какви качества ще развием в бъдеще. Важни са също така местоположението на всяка една от планетите в галактиката и позиционирането им на небето. Само чрез тяхната пълна карта можем да очертаем цялостната ни астрологичната ни характеристика и да получим реални пози от нея. Зодията сама за себе си не е достатъчна, за да си правим каквито и да било изводи и заключения. Непосредствено след нея от най-голяма важност е да научим кой е Асцендентът, под който сме се родили.

400px-Astrologyproject.svgАсцендентът е нещо като „втора зодия“, която показва вътрешните ви характеристики, които познават най-близките ви хора. Тава са личностни и поведенчески качества, които притежавате, но са по-съкровени и не доверяваме на всекиго. Според астролозите Асцендентът играе по-важна роля в сравнение със зодията ни, когато става дума за оформянето на личностните ни качества и дори промени във външния ни вид. Той определя начина, по който подхождаме в живота и оказва голямо влияние върху вътрешната ни мотивация.

Асцендентът се определя въз основа на астрологичния знак, който се намира на източния хоризонт в момента, когато сме се появили на бял свят. Затова е важно да знаем не само мястото си на раждане, но също и конкретния час. Тъй като денонощието има 24 часа, „източният знак“ се променя средно на всеки 2 часа. Много е голяма вероятността той да се различава от зодиакалния ви знак и това е напълно нормално.

След като веднъж сме разбрали своите зодия и асцендент, можете да разширите астрологичните си познания, като узнаете къде на небето са се намирали Луната, Марс и Венера в деня и часа на вашето раждане. А ако това не ви е достатъчно, продължете проучването си с останалите 6 планети. Ще откриете доста интересни неща 😉

Как да си освободим допълнително свободно време

Свободното време е най-ограниченото ни време. Ако направите кратка равносметка, ще видите горе долу следните резултати. За работа отделяме около 10 часа на ден – 1 час пътуване в двете посоки, 1 час почивки и 8 часа заетост.

В делничните дни спим средно по 7 часа. Сутрин ни трябва около половин час да се приведем в приличен вид. Вечер, когато сме у дома, ни е нужен поне още половин час да се освежим, около половин час да си приготвим нещо за хапване и още толкова, за да го изядем… Ако практикуваме някаква физическа активност, ето ви поредни 2 часа, които са запълнени.

Free-timeКолко остават?

Равносметката показва, че след всички изброени дейности едва ли разполагате с повече от 3 свободни часа. Понякога ги използвате, за да поспите малко повече. Някои от съвременните младежи инвестират това време в учене и четене, други – в излизания и срещи. Всъщност всеки от нас лесно ще намери начин да оползотвори свободното си врем с нещо полезно или приятно – в това няма съмнение. Въпросът е как да си осигурим повече свободни минути в забързаното ежедневие?

Аз прилагам следните стратегии:

1. Изкуството на аламинутите – това е умението да приготвяте онези ястия, които не са полуфабрикати, но хем си ги готвите у дома, хем не ви отнемат повече от 10-15 минути. Такива са крем супата, салатите, пилешките пържолки на тиган, бъркани яйца и т.н.

2. Мобилизация – когато се върнете у дома след дългия работен ден, не се отпускайте веднага. Освежете се в банята, пригответе вечеря… свършете си домакинските задължения и след това се настанете пред телевизора или се изпънете на дивана. Ако тръгнете да си почивате непосредствено след като сте се прибрали, ще изгубите много време, докато се наканите да станете после.

3. Разпределение на задачите – когато знаете колко е дълъг списъкът ви със задължения и какво съдържа, е по-лесно да разпределите времето си така, че да изпълните всичко. А може и да преотстъпите някоя задача на друг човек 😉

Изпробвайте нови рецепти, за да готвите с желание

Имам си теория относно готвенето. Тя е, че поред него хората се делят основно на 4 вида. Такива, които…

  • могат да готвят и го правят
  • не могат да готвят, но се опитват и експериментират
  • могат да готвят, но не го правят
  • не могат да готвят и не искат да се научат.

Sweetgreen_Guacamole_GreensА всъщност всеки човек започва да изгражда кулинарната си култура от нулата. Опитът се трупа с времето, както и знанията. Може би сте имали майка, която ежедневно е приготвяла вкусотии у дома и сте попивали рецепти от нея. А може би тя не ви е допускала до кухнята, за да не й се пречката? Много студенти пък правят първите си стъпки в сферата на кулинарията, когато заживеят по-самостоятелно в общежитие или кавртира и са принудени сами да си приготвят храна. А на някои хора никога не им се е налагало сами да си готвят, защото винаги е имало кой да го прави вместо тях.

Моята теория е, че за да усъвършенствате кулинарните си умения, са необходими следните 2 неща. Първо, да те притисни неволята, и второ, да имаш поне мъничко желание да се научиш.

Всеки започва да трупа кулинарен опит с елементарни рецепти като пържени и варени яйца, супи, сандвичи, картофи на фурна или пържени и т.н. Ключът към поддържането на ентусиазъм в кухнята (както и с всичко друго в живота) е разнообразието. Най-напред е желанието да експериментираш и да предизвикаш себе си. След това е желанието да продължиш с нови и по-сложни рецепти, които да приготвиш. Разнообразявайте, за да видите колко голямо е задоволството, когато приготвите нова вкусотия и тя се изяде бързо-бързо.

Чудите ли се за какви рецепти става въпрос?

Ами, може да е и нещо по-бързо като сос гуакамоле или песто. Може да изпечете риба на фурна по нова технология. Да пробвате крем супа с различни съставки (царевица, грах…). Може да забъркате и непознат ви до сега сладкиш като орехов или ябълков пай. Или да сервирате салата с рукола, спанак, кедрови ядки и какво ли още не. Ако сте привърженици на месната кухня, експериментирайте и с нещо в този дух.

Най-важното е да пробвате нови неща поне от време на време. Когато усъвършенствате една рецепта, преминете към следващата. Гарантирам, че така готвенето ще ви стана значително по-приятно занимание 😉