Херкулесовите стълбове, известни още като Columnae Herculis в античността, представляват височините от европейската и африканската страна на входа на Гибралтарския пролив. Те са асоциирани с митологията на героя Херкулес, който, според преданието, е поставил там колони (или скални натрупвания) като знаци, обозначаващи най-далечната точка, известна на гърците в западна посока. Тези стълбове са служили като символична граница, отвъд която се намират владенията на полиса Тартес, победен от Картаген.
Идентифицирането на Херкулесовите стълбове като конкретни скали е несигурно. Смята се, че северният стълб е Гибралтарската скала, разположена в Гибралтар, владение на Великобритания, докато южният стълб може да бъде или възвишението на планината Джебел-Муса в Мароко или планината Абила край Сеута, владение на Испания.
В допълнение, Херкулесовите стълбове са описвани в митовете като геоложко дело на самия Херкулес, който се смята за отговорен за формирането на връзката между Средиземно море и Атлантическия океан, като в някои легенди той пробива дупка в затворен залив или стеснява протока. Финикийците пък познавали района около Гибралтар като Стълбовете на Мелкарт и вярвали, че колоните са част от храма му в Кадис.
В исторически контекст, Херкулесовите стълбове са имали важно символично значение. Те представляват не само географска граница, но и културна бариера, която отделя известния древен свят от неизследваните територии. С течение на времето, областта около стълбовете става важен търговски и морски път, особено за финикийците и други древни цивилизации, които използвали морските пътища за търговия и културен обмен.
Тези интерпретации подчертават важността на митологията и културните вярвания в разбирането на древния свят.
Днес, Херкулесовите стълбове продължават да бъдат обект на интерес за историци, археолози и любители на митологията. Тяхната история предлага уникален поглед към взаимодействието между мит и реалност, както и влиянието на географията върху културното и историческото развитие на древните цивилизации.