Кога продуктивността се превърна в мярка за щастие?

Замисляли ли сте се колко често през деня чуваме думата „продуктивност“? Срещаме я навсякъде – в социалните мрежи, в книгите за личностно развитие, в подкастите, които слушаме по пътя за работа. Постоянно ни напомнят, че трябва да бъдем по-ефективни, по-организирани и по-добри в управлението на времето си.

Дълго време вярвах, че това е правилният подход. Използвах приложения за планиране, водех си списъци със задачи и изпитвах удовлетворение всеки път, когато отметнех поредната изпълнена цел. В един момент обаче започнах да се питам – ако всичко е толкова добре организирано, защо понякога се чувствам толкова изморена?

Сякаш започнахме да измерваме стойността си чрез това колко много успяваме да свършим за един ден. Ако сме заети – значи сме успешни. Ако графикът ни е препълнен – значи сме важни. Ако имаме свободно време, често изпитваме вина, че не го използваме „по-полезно“.

Истината е, че животът не е списък със задачи.

Често прекарваме повече време в планиране и оптимизиране, отколкото в истинско преживяване на момента. Търсим най-добрия метод за организация, най-подходящото приложение или поредната техника за управление на времето. Междувременно пропускаме малките неща, които всъщност правят деня ни приятен.

Наскоро се улових как разглеждам десетки варианти за вечеря. След дълго колебание осъзнах, че съм отделила повече време за избор, отколкото бих използвала, за да си приготвя нещо сама. Колкото повече възможности имаме, толкова по-трудно понякога ни е да вземем решение.

Това ме върна към детството. Тогава никой не ни питаше дали сме ефективни. Просто играехме, рисувахме, четяхме или прекарвахме часове навън. Не го правехме, защото трябваше да постигнем резултат. Правехме го, защото ни носеше радост.

С годините постепенно започваме да вярваме, че всяка минута трябва да бъде използвана максимално добре. Но дали това наистина е необходимо?

Не смятам, че проблемът е в самата продуктивност. Тя е полезна, когато ни помага да организираме задачите си и да постигаме целите си. Трудността идва тогава, когато я превърнем в единствена мярка за успешен живот.

Не всяко действие трябва да има конкретна цел. Не всяко хоби трябва да се превърне в страничен бизнес. Не всяка свободна минута трябва да бъде запълнена с нова задача.

Понякога е напълно достатъчно да изпиеш кафе на спокойствие, да поговориш с приятелка, да прочетеш няколко страници от любима книга или просто да се разходиш без конкретен план.

Напоследък все по-често си позволявам такива моменти. Оставям телефона настрана, спирам да проверявам известията и не мисля непрекъснато за следващата задача. Именно тогава усещам най-голямо спокойствие.

В свят, който постоянно ни подтиква да правим повече, понякога най-доброто решение е да си позволим да правим по-малко.

Защото щастието не се измерва с броя отметнати задачи в края на деня. То се крие в моментите, които сме преживели истински.

И може би най-важният въпрос не е колко сме свършили днес, а дали сме намерили време да се насладим на самия ден.

Май пак се прецаках с тоя график

Вчера в десет вечерта, вместо да спя, преглеждах презентация за следващата седмица. Не защото я забравях, а защото исках всеки слайд да е перфектен. Знаете онези 2% подобрения, които реално нямат значение, но те карат да се чувстваш по-спокоен. После се сетих за един доклад, който трябва да изпратя, и проверих имейлите. В един момент просто застинах. Усетих как тялото ми отказва да функционира.

Амбицията е като гориво, но и като отрова. Имам десетки приятели, които буквално се самоизяждат, за да постигнат нещо. Не от злоба или за да наранят някого. Просто вярват, че ако не дадат всичко от себе си, ще бъдат неуспешни. Виждал съм го и в себе си. Когато започнах да се занимавам със собствено кафене, работех по 16 часа на ден. Не защото трябваше, а защото исках да е най-доброто кафене в квартала. После разбрах, че всъщност съм го направил най-доброто кафене за мен. А всички останали страдаха от липсата ми.

Важното е да разбереш къде е твоят лимит. Звучи клиширано, знам. Но не става дума за мотивационни цитати. Става дума за биология. Тялото ти не е машина. Има нужда от сън, от почивка, от време за себе си. В противен случай просто ще изгориш. Помня един колега, обсебен от работата. Всеки ден идваше пръв и си тръгваше последен. След година получи нервен срив. Лекарите казаха, че е претоварил организма си. Беше гениален, но гениалността не е достатъчна, ако не можеш да се грижиш за себе си.

Проблемът е, че обществото ни често възхвалява саможертвата. Сякаш ако не се лишаваш от нещо, не си достатъчно отдаден на целите си. Това е пълна глупост. Ако не си добре, няма как да бъдеш продуктивен. Едно проучване показва, че хората, които спят по 7-8 часа на нощ, са с 20% по-продуктивни от тези, които спят по-малко. Просто математика.

Сега, след като се прецаках с графика, си дадох обещание. Всеки ден след осем вечерта телефонът отива в режим „Не безпокойте“. И няма значение колко спешно е нещо. Ако не мога да го направя през деня, значи не е толкова спешно. Може би малко късно се усетих, но по-добре късно, отколкото никога. Защото амбицията е хубаво нещо, но здравето е по-важно. И никой не може да ти го върне.