Способността да правим компромиси

Всички сме различни и заради това света е толкова шарен, и е толкова хубаво да имаш много приятели, защото няма един с един еднакъв. Способността на хората да правят компромиси един за друг определя тяхното великодушие. Нерядко се случва да попаднем в някакъв вид спор, например дали да отидем в този или онзи ресторант, да гледаме този или онзи филм. Когато спорим сблъскваме мнението си с това на някой друг, в такъв момент или се стига до компромис като се предложи трети вариант за решение на проблема, или някой от двамата трябва да отстъпи и да угоди на другия.

Разбира се когато става дума за такива безобидни решения, като дали ще ядем пица или китайска кухня това не е голям проблем. Истинския смисъл на правенето на компромиси е в случаите, когато човек трябва да отстъпи от собствените си решения. Добре е да бъдем великодушни, да отстъпваме и да правим другите щастливи с това, но не непрекъснато. Когато правим твърде много компромиси със себе си, рано или късно това започва да ни тежи, дори можем да престанем да се чувстваме щастливи, защото непрекъснато изпълняваме нечии други желания, а не нашите собствени. Като всяко друго нещо и за компромисите трябва да се намери златната среда, където те се правят само понякога и то за някой друг човек, готов да направи същите за нас.

Воля

Волята е една много важна черта на характера на всеки човек. Хората, на които тя им липсва обикновено нямат никакъв самоконтрол, не могат да се мотивират да си наложат да правят или да не правят нещо. Тези, които се осланят на волята си са изградени от принципи, които се стараят на не пристъпват за нищо на света. И в двата случая се стига до някаква крайност, затова е добре да се намери златната среда, в която волята ще бъде помощник за постигането на различни цели. В много случаи принципите, които си създаваме ни пречат да следваме желанията си, защото когато ги следваме винаги правим това което трябва. Волята в оптимални количества ни дава силата, от която се нуждаем, за да постигаме цели, които на пръв поглед ни се струват недостижими. Независимо дали ще използваме волята си, за да не изядем още едно парче торта, да не запалим още една цигара или да работим въпреки, че изобщо не ни се работи, тя е добро качество. В един момент възпиращо ни от вреден навик, в друг – помагащо ни да се вмъкнем в любимите дънки, а понякога дори ни помага за по-висши цели. Например да имаме волята да отстояваме каузите си, мнението си или дори да се борим за щастието си. Волята е присъща само за силните хора, неспособни да се примиряват с обстоятелствата, тези които преследват винаги това което искат, а не се задоволяват с това, което са получили.

Инат

Когато упорстваме много или макар да знаем, че не сме прави за нещо, но не си признаваме, ни казват, че сме много инати. Това е една много интересна черта на характера, която може да се прояви при много различни хора. Аз лично съм много ината и ми е трудно да определя дали това е в плюс или в минус за мен. Може би съществуват и двата варианта, защото когато се захвана с нещо дори да ми е трудно не го оставям и не се отказвам. Друг път когато водя спор с някой и твърдя нещо дори да разбера в последствие, че греша, съм толкова ината, че трудно си признавам. Това определено е лошо, защото трябва да можем да признаваме пораженията и грешките си, това е лесно обаче само на теория. Инатите хора обикновено имат много успехи в живота си, ако съумеят да насочат това свое качество в правилната посока, където то да бъде продуктивно и да носи позитиви. Имам много познати, които са толкова инати, че както се казва по гръб не падат. С тях обаче е трудно да се излезе на глава, защото дори да им се обясни къде бъркат или да им се даде по-добър вариант за нещо те си знаят своето.

Затворените хора

Във всеки колектив винаги има най-малко един човек, който е мълчалив, особен и стои встрани от хората. Този тип темперамент е много загадъчен за околните, тъй като те рядко допускат някой до себе си. Затворените хора не говорят много, не обичат да споделят и често са наричани аутсайдери поради това, че не се вписват в дадена обстановка или група. Много е трудно от тях да се изкопчи информация за собствените им мисли, чувства и желания, в повечето случаи те остават неразбрани и трудно създават приятелски кръг. В училище обикновено често са обект на подигравки. В по-голямата част от случаите с течение на годините те се отпускат и се социализират до толкова, че да не са съвсем сами. Естествено понякога без значение от това на колко години са не успяват да се научат да общуват и дори като възрастни остават затворени в собствения си свят. Една част от тях в последствие стават хора на изкуството във всичките му форми, всеизвестен факт е, че те са странни и трудно се вписват в обществото. Това се дължи на тяхната ексцентричност било то в поведението или във външния им вид. В това да бъдеш различен няма нищо лошо, важното е винаги да бъдеш себе си и да не изменяш на вътрешното си аз. На обществото винаги му е било трудно да приобщава различните и това може скоро да не се промени, но когато си естествен и се показваш такъв какъвто си винаги ще намериш правилното си място.

Любим цвят

Всеки си има любим цвят, а дори да не се е замислял кой е той може само да надникне в гардероба си и да види кой е преобладаващия цвят на дрехите му. Онзи ден четох в една статия, че цветовете могат да отразяват както моментното ни настроение така и характера ни. Моят любим цвят е синият, но бях много изненадана от характеристиката, която бяха написали. Според нея хората харесващи синьо са общителни,симпатични и същевременно чувствителни натури. Интуитивни хора, които намират решения за почти всички проблеми. Уважават хората около себе си и са търпеливи, добри слушатели и верни приятели, на които може да се разчита. До тук добре, но по-нататък прочетох, че като недостатък на характера може да бъде посочена пасивност. В повечето случаи са наблюдатели отколкото в главно действащата роля. Тук вече ме загубиха като читател понеже никак не съм съгласна с това. Има някакво много голямо противоречие защото общителните хора са активни и непрекъснато се запознават с някой, завързват разговори с почти всеки и изобщо трудно е да са пасивни. Аз лично смятам себе си за абсолютно пълната противоположност на пасивна. За пореден път се уверявам, че това гадаене на характера според различни неща които харесваш, носиш или нещо подобно в повечето случаи са пълна измислица. Макар да съществуват няколко основни типа характер всеки човек притежава уникална черта, може би затова е толкова интересно да общуваш с различни хора.

Душата на компанията

Във всяка група от приятели има един човек, за който всички казват ,че е душата на компанията. Обикновено, защото той я сплотява и свързва хората по някакъв начин. Тези хора са много общителни, разговорливи, лесно създават приятелства и не се срамуват. Те са много забавни, винаги пълни с изненади и истории за всякакви смешни случки по най-различни поводи. Разказват вицове, пускат шеги и успяват да разчупят ледовете дори и на най-конфузната ситуация. Във всяка весела компания има поне един такъв човек, а ако има повече от един, значи е абсолютно сигурно, че те никога не скучаят. Понякога ако трябва да се  организира купон или събиране, ако душата на компанията липсва, или цялото празненство ще бъде изключително скучно или другия вариант е веднага да се намери някой, който да го замести. Аз също съм била в тази роля, но когато има някой по-изявен от мен отстъпвам мястото си. Да бъдеш в центъра на вниманието на всички никак не е лесна задача, за някои дори е непосилна понеже се притесняват да бъдат забелязвани от много хора. Други обаче по природа са се родили таланти, на които от вътре им се отдава, докато се забавляват, да забавляват и другите около себе си.

Адаптивни хора

Има един тип хора, които са невероятно гъвкави и умеят да се слеят с всяка среда в която попаднат, дори бих ги нарекла хора – хамелеони. Те умеят да разговарят с всеки без значение от пола, възрастта, интелектуалното равнище или нещо друго, просто успяват да намерят обща тема с всеки човек. Никоя обстановка не може да им попречи да се отпуснат, те се чувстват добре и в свои води сред всякакви хора. Интересното за мен е дали този тип характер позволява на човек да си изгради същност, защото мисля, че все някъде по пътя на настройването към околната среда би следвало да загубиш себе си. Другото интересно нещо е дали те се преструват на такива, търсейки всеобщо одобрение или наистина е възможно да се разбираш с всички. Лично аз смятам, че голяма част от този тип хора са изкуствени, поведението и държанието им е добре премерена актьорска игра, която спират да играят вкъщи. Някои са толкова вглъбени в собствения си филм, че не се разкриват дори пред близките и семейството си.

Ако го използват правилно това качество може да им отвори много врати, както да им помогне да се развият професионално.

Понякога, когато тези хора се стараят твърде много да покажат колко им е приятно нещо или някой, преиграват и може лесно да се разбере всъщност дали се преструват. В повечето случаи цялата заинтересованост и внимание, които показват са напълно фалшиви, само за да създадат конкретно впечатление. Обикновено, за да се реагира на подобно поведение, най-добре е и вие да се вкарате в някоя роля и за момента да излезете от ситуация като се включите в малкия спектакъл.

Какво говори гримът за вас

За разлика от мъжете ние дамите сме можели още по-лесно да издадем характера си без дори да го осъзнаваме – чрез нашия грим. Според учени начина, по който се гримира една жена говори до голяма степен за нейния характер и личност. Това вече е нещо наистина ново. Психолозите твърдят, че дамите които обичат да се гримират и дори прекаляват с боичките за лице, са или егоцентрични или използват грима като маска, зад която се крият от света. Тези от нас пък които подчертават очите си едновременно са много умни и внимателни хора. Жените, които наблягат на устните и обикновено си слагат червила с ярки цветове са приказливи, комуникативни и много широко скроени хора, от друга страна пък свръх чувствителни. Тези дами, които се гримират умерено, без да прекаляват с декоративната козметика, обикновено са уверени жени, незалагащи на външната красота. Те смятат , че имат всички останали оръжия, за да покорят мъжките сърца. Има едно противоречие обаче, че жените, неупотребяващи грим отричат женската си същност. Смятам, че това е глупаво да се твърди, тъй като всяка жена може да реши за себе си дали да използва или не грим. Никоя не е длъжна да се гримира само, за да може психолозите да не си помислят, че тя се отрича като жена.

Пози по време на сън

Оказва се, че за характера на един човек може да се съди по всичко, което той прави било то съзнателно или несъзнателно, дори по позата в която спи. Като цяло хората, които са спокойни не сменят позата си докато спят, тези обаче които са нервни или нещо ги мъчи сменят положението на тялото си дори повече от 100 пъти. Тогава сънят не е много пълноценен и сутрин не се чувстваме отпочинали. Когато държим ръцете си по-ниско то главата, а единият ни крак е свит, независимо от това дали е по гръб или по корем означава ,че човека е непредсказуем и капризен. Той винаги реагира според настроението си. Спането по гръб с разтворени ръце и леко свити крака показва стремеж на човека за подреденост . Позата „войник”, където цялото тяло е опъната, а ръцете са плътно прибрани говори за уравновесеност, това са отговорни и взискателни хора не само към другите, но и към себе си. Тези, които спят като ембриони имат проблем с общуването, те са хора с нереализиран потенциал и не се доверяват нито на приятелите си, нито на семейството си, имат проблем с общуването, но винаги са готови да помагат на другите. Спящите по корем също са потайни, но по отношение на личния си живот. Те не обичат никакви изненади, често пъти са твърде организирани и се превръщат в педанти. Обратно на това, при разхвърляни крака и ръце в различни посоки значи, че вие обичате да закъснявате и ви е трудно да довършвате работата, която сте започнали.