Променят ли се хората?

Смятам, че човек не се ражда с характера си, а го гради докато е жив. Още от дете докато е възпитаван от родителите си всеки от нас започва да създава вътрешното си аз, което с течение на времето надграждаме, позовавайки се на опита си и решенията, които сме взели. Според мен човек е една динамична система, която не може да остане завинаги една и съща. Колкото и да се променят с годините някои хора остават едни и същи, с еднакви навици, разбирания и вярвания, мнения и избори.

Мисля, че обикновено това са тези хора, които не се учат от грешките си и са способни да допускат една и съща грешка множество пъти. За тези хора няма значение какво се случва около тях, те наподобяват консерва, която когато и да я отвориш винаги ще има един и същ вкус. Наистина е трудно да се промени из основи характера на човек, колкото е по-възрастен, толкова е по-трудно да се промени, защото са изминали повече години, в които този човек е градял себе си и характера си. Мисля, че хората намират сили да се изправят срещу характера си и да го променят само ако имат наистина добра причина и основание. Например ако си много избухлив и непрекъснато крещиш на приятелката си, а тя не може да понася това твое поведение, ако наистина я обичаш си готов да опиташ да се промениш. Дали ще успееш е друг въпрос, но самия опит е първата крачка към успеха.

Противоположностите се привличат

Казват, че хората с противоположни характери се привличат, но дали е така? Аз мисля, че е твърде пресилено да отдаваме отношенията между хората на законите на физиката, но лично аз съм се сблъсквала и с двата случая – двойка от противоположности и двойка със сходни интереси. Смятам, че привличането между напълно различни хора е предизвикано от непознатото и неизвестното.

Все пак по-интересно би ти било с някой човек, от който можеш да научиш нещо, който прави всички неща различно от теб и мисли различно от теб. Да, но този интерес бързо стихва в случаите, когато разбереш, че човека има напълно различно ежедневие, навици и привички и изобщо понякога се оказва, че този човек е толкова различен, че дори не го познаваш. Тогава се връщаме отново на двойката със сходни интереси, която на пръв поглед скучна се оказва по-стабилна и обещаваща. Все пак колкото и да си приличат по характер двама души те никога не могат да бъдат напълно еднакви, дори еднояйчните близнаци, които на практика изглеждат по един и същ начин са напълно различни хора. Понякога е добре до себе си да имаш човек, който да прилича на теб, за може да те разбере. И в крайна сметка в течение на една дълга връзка, колкото и да са различни хората се уеднаквяват и споделят общо ежедневие.

Характерно за този блог

Съществуват толкова много характери, колкото са и хората на земята, но между тях има и също толкова много общи неща. Всички тези общи черти и белези на характерите ни карат да се опитваме да ги класифицираме по някакъв начин. И въпреки че според мен нито един човек не може да бъде поставен в рамка, която да остане не прескочена завинаги, съм на мнение, че добрият живот произтича от доброто познаване на хората. Това е един блог за опознаване на същността на характерите, за това как да определяме хората, как да засилим положителните черти на характерите си и да намалим влиянието на отрицателните, за да постигнем успех във всяко едно начинание.