Наследява ли се характерът?

Има много теории затова дали характерът на децата ни се наследява или ние успяваме да го възпитаме. Трудно е да се даде еднозначен отговор на този въпрос, поради простата причина, че самите бебенца не могат още да говорят, за да проведем смислен разговор с тях и да разберем какви личности са. Като са малки децата имат общи черти, които се характеризират с проявяване на инат, манипулиране на родителите, за да получат това, което искат и прочие.

Но моите лични наблюдения са, че децата по един или друг начин се раждат с определен характер, който при добри предпоставки, може да се развие.

Все пак е нормално децата да приличат на родителите си. Независимо дали това им се предава генетично или защото са възпитавани от тях самите. Но този въпрос често тегне върху хората, които са се решили да си осиновят дете. Дали гените, които носи, от своите родители, ще го направят човек, който те няма да искат да наричат свое дете?

Но истината е, че наблюденията показват и обратното – децата, които са осиновени като бебета, започват дори физически да приличат на своите осиновители, а грижата и вниманието, с което ги даряват те, са достатъчни да възпитат едни умни и обичани деца.

Ето защо аз съм на мнението, че хората не трябва да се притесняват да вземат това решение, защото това ще направи много изоставени деца щастливи и пълноценни граждани на нашето общество.

Как помага видеонаблюдението, значението на СОПФ и Орлин Алексиев

Според Орлин Алексиев – общински съветник в Столичния общински съвет и председател на СУ СОПФ, градовете стават все по-привлекателни за все повече хора, които търсят удобствата им и лесния достъп до работа, здравеопазване, образование и прочие. С повишаването на гъстотата на населението в градовете, става все по-трудно да се опазва, както общинското имущество, така и редът и правилата. Освен това трафикът по градските пътни артерии също е много натоварен, което изисква по-добър контрол на светофарните уредби.

Изграждането на видеонаблюдение в град София, цели, както да повиши сигурността на ключови зони от града, училища и административни обекти, така и да контролира по добре трафика по улиците.

Стратегията за сигурност на Столична община определя основните насоки за действие на Столична община (СО) за доизграждане и поддържане на съществуващата структура за сигурност на общината. Тя обхваща географски територията на СО, която е съставена от 4 града (София, Нови Искър, Банкя и Бухово) и 34 села, заедно с прилежащите им територии. Целта е Столична община да се изгради като сигурна и спокойна територия за живот на гражданите, както и да има устойчива и защитена среда за спокойна работа на централните държавни органи и важни за страната институции, ситуирани в София.

Системата стартира през 2007 г. и включа видеонаблюдение на над 220 училища и детски заведения и над 130 публични площи общинска собственост, в това число пешеходни зони, подлези, градски градини, паркове, гробищни паркове, паметници, уязвими точки от инфраструктурата на Столична община, входно-изходни точки на столицата и др.

Столична община продължава постоянно да развива и усъвършенства системата за видеонаблюдение на територията общината като част от мерките за осигуряване на сигурна и безопасна среда за гражданите.

Със средства от Специализирания общински приватизационен фонд (СОПФ) са финансирани много проекти за обезпечаване сигурността в града чрез развитие на системата за видеонаблюдение. За периода 2015-2019 г.,   5,1 млн. лв. от финансиранията от СОПФ са предоставени по направление сигурност. От тях 2,5 млн. лв. са усвоени за изграждане на система за видеонаблюдение в общинските детски градини и училища. Над 2,1 млн. лв. са разходвани за организиране на видеонаблюдението на публични площи.

СОПФ е специализирана агенция, основана през 1994-а година и има за цел да усвои и разпредели средствата постъпили от приватизация на общинско имущество. Тя се управлява от Съвет за управление, състоящ се от 14 души, с председател общинският съветник Орлин Алексиев.

През настоящата 2019 г. със средства от СОПФ ще се финансира разширение на видеосистемата за наблюдение, включваща кварталите „Д. Миленков“ – р. „Искър“, ж.к. Красна Поляна, кв. Орландовци и кв. Абдовица, като за целта са гарантирани 169 000 лв., обясни Орлин Алексиев.