Ще изгледам само още една серия…

Часовникът показва 23:42, но вие сте толкова обсебени от сериала, който следите, че си казвате, че ще изгледате и следващия епизод, нищо че на следващия ден сте на работа и трябва да станете в 06:30.

Ако и вие лесно се пристрастявате към филми, кимнете веднъж. И аз така си мислех. Е, и аз до известна степен съм от хората, които обожават да следят някакви вълнуващи истории. Почивам си страхотно с тях, тъй като ме изваждат от реалността и ме карат, макар и за 45 минути, да поживея в един друг свят, в който моите проблеми не съществуват. Световете, които си избирам обикновено са героични, доблестни, в тях героите са храбри, поемат контрола на собствения си живот и успяват да постигнат целите си, независимо от многобройните препятствия.

movie obsessionИма много хора, които имат същия „проблем“. Познавам момче, което не обича да гледа сериали, докато не излъчат всички серии от сезона. Гледането на порции, според него, разваля ефекта от историята. Но когато и последния епизод попадне в торентите за свободно сваляне, един уикенд е като обладан. Изглежда на един дъх целия сезон. Не можеш да се свържеш с него, не можеш да го накараш да излезе навън с приятели.

Мисля, че тази черта е характерна за хората, които наистина умеят да „влизат“ и съпреживяват фантазията, която киното поднася. Психологическата вманиаченост преследва целия им живот. Те са жадни за нещо вълнуващо. Парадоксът е, че рядко ще назоват любима песен, филм или музикална група, но когато нещо им харесва за определен период от време са напълно обсебени от него. Изсмукват всичко, докато накрая се пренасищат от емоцията, с която са се сдобили, и живеят като в мъгла следващите няколко дни. Постепенно се освобождават от преживяното и го причисляват към графата си със страхотните попадения за годината. Действат по подобен начин и когато четат книга, а допадне ли им песен – пускат я на рипийд и могат да я слушат цял ден или два, или дори седмица. Докато не й се наситят и вече не чувстват потребност да си я  пускат. Тя не им омръзва. Не, не бъркайте спирането й с омръзване. Тя просто е изпълнила функцията да нахрани душата им. След месец могат случайно пак да я чуят по радиото в някой магазин и бъдете сигурни, че ще се забавят в същия този магазин, само за да я изслушат.

А ти Уикихолик ли си?

Чували ли сте понятието „уикихолик“? Не? А какво предполагате, че би означавало? Нека се опитаме да налучкаме. Може би е човек, който проверява всичко и винаги в уикипедия? Има свалено приложение на смартфона си, а самата енциклопедия му е начална страница в браузара. Може би, но не съвсем…

_Wikipedia_2165053bВсъщност уикихоликът е човек, зависим от Уикипедия, но зависим като читател, а по-скоро като автор и редактор на материалите там. Всъщност в самата енциклопедия има отделна статия, посветена на зависимостта наречена „уикихолизъм“ и тя се описва по следния начин: „Уикихолизмът е наличие на налудничави идеи, мания или зависимост към Уикипедия“.

Нали знаете, че Уикито е проект, който се поддържа основно чрез своите потребители и чрез дарения. Хората са тези, които пълнят съдържанието на енциклопедията и те са същите, които се грижат за това съдържание – безплатно. Хората направиха сайта толкова силен и популярен, колкото е днес. Дори аз имам акаунт там и от време на време поправям някоя и друга правописна грешка, която видя. Е, не съм се заемала да пиша цели статии, защото не мисля, че съм достатъчно компетентна, но кой знае в бъдеще може и да събера смелост за подобно начинание…

Уикихолиците обаче вече са събрали тази смелост. Те не само че имат акаунт в Уикипедия, но го използват повече от активно. Присъединяват се към различни уики проекти, редактират посред нощ, учат програмиране и форматиране на Уикипдия, следят страници… почти не спят. До такава степен свикват с наличието на синия бутон за edit, че в последствие го търсят във всеки сайт, в който попаднат, както и в книгите, които четат. В един момент, когато уикихоликът попадне в последния стадий на неговата пристрастеност, се оказва, че присъствието му в онлайн енциклопедията е по-активно, отколкото в което и да е друго физическо или дигитално присъствие.

Аз все още не съм срещала уикихолик лично, но след като прочетох повече за тях, те май не се показват много сред хората и на пряка слънчева светлина. Все пак би ми било изключително интересно да се запозная с някой от тях…

Бележкар, зубър или просто умен и начетен

dc9KX9RziБележкар, зубър и интелигентен са определения, които често се нарочват за даден човек. Макар на пръв поглед да си приличат между тях има тънки разлики, които си струва да отбележим. Знаете ли какви са те? Може би да, а може и да имате някои съмнения. Затова позволете ми да изложа моето виждане по темата…

Бележкарите са най-опасният вид. Те може да са умни и интелигентни хора, но се вълнуват най-много от оценките, които поучават. Готови са на големи компромиси за по-висока оценка. Подмазват се, понякога мамят. Дори да са научили едно единствено нещо, държат да покажат, че го знаят и желаят да се изявят. Не поради друга причина, а защото самоизтъкването ги поставя в светлината на прожекторите и следователно биват запомняни. Така изграждат положителен имиджи за себе си или поне се опитват.

Зубърите са малко странни хора. Те могат да се окажат както нахални, така и скромни. Не е нужно да се самоизтъкват или да претендират по всевъзможен начин за високи оценки. За зубърите типичното е, че учат, но също така запомнят по-скоро наизуст. Разбира се, никой не може да съхранява една информация завинаги и тя да е вечно прясна. Някои неща просто се забравят след определено време. Но не и непосредствено щом преминеш към следващата си задача, нали? Зубърите понякога изглеждат по-задръстени и не че не искат да са знаещи и можещи, но не винаги им се отдава достатъчно.

И така стигаме до онези подбрани хора, които хем не се пъхат нахално между шамарите, хем не се нуждаят от самоизтъкване, за да си проличи, че знаят. Те са природно интелигентни, умни, разбират материята от първия път, не се нуждаят от допълнителни разисквания, запомнят по-дългосрочно и умеят да разсъждават. Изграждат устойчиви информационни връзки в своите съзнания. Характеризират се с бърза мисъл, начетеност и умение за разсъждение. Лесно се познават, защото не парадират с интелект, а той си личи от разстояние. Достойно за уважение е да попаднеш в тази категория.